style_ogrodowe
spacer

STYLE OGRODOWE


Ogrody klasyczne

Przy zakładaniu klasycznego ogrodu przydomowego niezbędna będzie nam analiza własnych potrzeb, czyli odpowiedzi na pytania: czego oczekujemy i jak powinien wyglądać efekt końcowy? Jeśli potrafimy choć w części ich udzielić, to bez wahania możemy dzwonić po specjalistę, który ułatwi nam zrealizowanie własnych marzeń, urzeczywistni pragnienia i w końcu nada niepowtarzalny wygląd naszemu codziennemu otoczeniu. 

Głównym założeniem ogrodu klasycznego jest połączenie jego funkcjonalności z estetyką i komfortem przebywania, dlatego też taki ogród musi być podzielony na odpowiednie strefy, a każda z nich ma oddzielne zadanie.

Pierwsza z nich to strefa reprezentacyjna obejmująca wjazd na posesję dalej wejście do domu oraz przedogródek. Pamiętajmy, że ta część to nasza wizytówka, dlatego musimy zwrócić uwagę na rodzaj nawierzchni, materiały z których ma być wykonana oraz dobór gatunkowy roślin. Szczególnie ważne jest, aby materiał użyty przy budowie podjazdu czy ścieżki pasował do stylu w jakim wykonany jest dom. Popularne stają się kolorowe kostki brukowe ułożone na podjazdach w fantazyjne wzory. Jest to doskonały pomysł na to, aby nasze otoczenie wyglądało atrakcyjnie o każdej porze roku. Ponadto kostka jest odporna na warunki atmosferyczne, a dobrze ułożona pozwala cieszyć oko swoim urokiem latami. Podjazd możemy ozdobić kolumną żywotników, które przepięknie będą reprezentowały naszą posesję nawet zimą. Drzwi wejściowe do domu są najmocniejszym akcentem w tej części. Muszą być one wyraźne i widoczne. Nawet jeśli zaznaczymy je kolumną czy schodkiem to warto urozmaicić ten element roślinnością. Można to zrobić na kilka sposobów. Opcja dla ambitnych – ustawić duże donice z kolorowymi kwiatami sezonowymi przy czym należy pamiętać o ich pielęgnacji, opcja dla mniej ambitnych – posadzić dwa kuliste krzewy naprzeciwko siebie przy chodniku doprowadzającym do drzwi wejściowych.  Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku efektem będzie podkreślenie wejścia a co za tym idzie pokazanie, że w domu mieszkają gościnni gospodarze. Ozdobą dla całości strefy frontowej będą kolorowe nasadzenia roślin. Przy wyborze gatunków niezwykle ważne będą naturalne uwarunkowania terenu – światło, sąsiedztwo innych roślin, domów. Starajmy się jednak wybrać takie rośliny, które będą godnie reprezentowały naszą posesję. Mogą to być kwitnące krzewy, oryginalne odmiany drzew karłowatych czy kolorowe iglaki. Często w popularnych nasadzeniach spotykamy: Klon Palmowy, Lilak Pospolity, Magnolia Gwieździsta czy Cyprysik Japoński. Rośliny kwitnące zarówno krzewy i kwiaty dodadzą radości i optymizmu w ogrodzie. Są one jednak dużo bardziej wymagające w pielęgnacji. Jeśli mamy niewiele miejsca, pamiętajmy, że w przedogródku liczy się przede wszystkim  elegancja i zadbany wygląda a nie ilość. Dlatego warto czasem zrezygnować z kilu nasadzeń kosztem klarownej kompozycji.

Kolejnym elementem jest ogród właściwy, czyli ten w którym będziemy spędzać większość czasu po pracy, który jest dla nas najbliższym, a czasem jedynym kontaktem z przyrodą, który pozwoli nam korzystać z darów natury. I tu właśnie powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie: czego oczekujemy po naszym ogrodzie marzeń?, które z cech ogrodu przydomowego będą dla nas najważniejsze?

Jest kilka zasad prawidłowej kompozycji, których powinniśmy przestrzegać przy aranżacji ogrodu klasycznego. Najważniejszą z nich jest czytelny układ kompozycyjny. Podobnie jak w części frontowej, tutaj również możemy wyodrębnić kilka stref porządkujących całość.

Najważniejsza dla nas będzie strefa wypoczynkowa. Powinna ona być w taki sposób zorganizowana, aby zawsze dawała nam poczucie relaksu i komfortu bytowania z naturą. Do jej zaadoptowana może posłużyć nam przedłużenie tarasu. Umieścić w nim możemy wygodny fotel czy hamak, na którym spędzać możemy leniwe popołudnia. Taras jest również doskonałym miejscem na letnią kuchnię. Wystarczy stół, krzesła i zaraz możemy zmienić taras w miejsce rodzinnego obiadowania.

Ważnym elementem w ogrodzie klasycznym jest przestrzeń. Daje nam ona poczucie wolności i niezależności a dzieciom miejsce do zabaw i ruchu na świeżym powietrzu. Pamiętajmy zatem aby przy aranżacji uwzględnić trawniki i prawidłowo zaplanować na nich ścieżki. Odpowiednie rozmieszczenie ciągów komunikacyjnych ułatwi nam poruszanie się po ogrodzie, nada wrażenie logicznej kompozycji.

Aby nasze otoczenie nabrało wyrazistego charakteru potrzebna nam będzie w ogrodzie dominanta. Może być nią okazałe drzewo, lub altanka przygotowana na grilla albo oczko wodne. Wszystko zależy od koncepcji i naszej wstępnej wizji. Dobrze jednak, jeśli jest to element harmonijny z pozostałymi– domem, tarasem, schodami. W ostatnim czasie coraz bardziej popularne stają się paleniska na grilla i kominki. Wiele osób, dysponujących nawet niewielką działka, decyduje się na budowę miejsca do biesiadowania. Dzięki takim rozwiązaniom możemy w przyjemny sposób spędzać letnie wieczory ze znajomymi, bez konieczności wyjazdu za miasto.

W komfort odpoczynku zawsze wprowadza nas woda. Ma ona życiodajną moc a jednocześnie wprowadza harmonię w otoczeniu. Niezwykle cennym walorem krajobrazowym jest staw czy jezioro. W ogrodzie klasycznym możemy również wykorzystać ten element w postaci oczka wodnego czy fontanny. Żeby oddać jak najbardziej naturalny wygląd akwenu do budowy zastosować możemy naturalny kamień, który z łatwością zespoli się z otoczeniem.

Aby nasz ogród mógł zadziwiać urokiem o każdej porze roku należy dobrać odpowiednie gatunki. Warto w tej sprawie poradzić się fachowca, który zadba o to, aby wszystkie rośliny nasadzone w ogrodzie dobrane były zgodnie z wymogami terenu i upodobaniami gospodarzy.

Latem przepiekanie będą wyglądały kolorowe rabaty z bylin. Można je posądzić przy tarasie, lub okrągłych klombach na działce. Krzewy i drzewa wysokie watro posadzić na brzegach ogrodu. Rośliny te, poza swoim niewątpliwym urokiem mają jeszcze jedno ważne zadanie. Mogą przysłaniać mało atrakcyjne elementy znajdujące się poza obrębem naszej działki. W ten sposób zamaskujemy nieestetyczny widok oraz zbudujemy atmosferę zamkniętego wnętrza krajobrazowego.

Dopełnieniem ogrodu jest jego ogrodzenie. Ważne jest aby było ono spójne ze stylem domu i otoczenia. Do jego budowy wykorzystujemy materiały użyte przy budowie domu czy tarasu. Często zdarza się jednak tak, że ogrodzenie jest reprezentacyjne tylko od strony frontowej, a pozostałą część stanowi ażurowa siatka. Pozwala nam to wykorzystać miejsce przy ogrodzeniu na dodatkowe nasadzenia zieleni.

Ogród klasyczny to stworzony przez nas kawałek świata, w którym spędzane chwile powinny sprawiać przyjemność i radość.

Ogrody skalne

Ogrody skalne to takie, w których głównym elementem kształtującym krajobraz jest kamień i odpowiednio dobrane nasadzenia roślinne. Często kompozycja ta ma za zadanie naśladować górskie środowisko. Ogrody skalne pojawiły się w Europie na początku XVII wieku, przywędrowały do nas z Azji. W Chinach sztuka zakładania ogrodów skalnych znana była już pod 1000 lat, i tam też zobaczyć możemy najpiękniejsze jej przykłady.

            Projektowanie ogrodów skalnych rozpocząć musimy od wybrania dogodnego miejsca. Idealnie do tego nadaje się skarpa, górka, czy zbocze tarasu. Najlepiej jeśli jest nasłonecznione. Przypomina ono naturalne środowisko alpejskie, z którego zaczerpnięta jest idea ogrodu skalnego. Projektowanie ogrodu musimy zacząć od jego fundamentu czyli podłoża. Nie wymaga ono skomplikowanego systemu nawadniającego a przede wszystkim przepuszczalnego gruntu. Potrzebny zatem będzie dobry drenaż, i prawidłowo przygotowana gleba. Do drenażu użyć możemy pokruszonych łupek, okruchów skalnych. Całość pokrywamy przepuszczalna warstwą gleby. Roślinność stosowana do nasadzeń ma charakter górski. Przeważnie są to karłowate odmiany o powolnym wzroście. W środowisku naturalnym rośliny terenów górskich kwitną wyłącznie wiosną, jest to spowodowane krótkim okresem wegetacji. Warto zatem przy wyborze gatunków zasięgnąć słowa u fachowca, który odpowiednio dobierze rośliny i sprawi, że nasz ogród będzie atrakcyjny o każdej porze roku. Najczęściej spotykanymi gatunkami są: śnieżyczka, przebiśnieg, miłek wiosenny, zawilec alpejski, goryczka, żagwin, rojnik czy rozchodnik. Nie należy również zapominać o wrzoścach, które szeroką paletą barw ozdobią nasz skalniak jesienią. Doskonałym dodatkiem będą karłowate krzewy, które nie wymagają  wiele pielęgnacji. W naturalnym środowisku klimatu górskiego występują przeważnie odmiany iglaste takie jak kosodrzewina czy świerki. Do wyjątków z rodzaju liściastych należy na przykład wierzba karłowata, której odmianę hodowlaną można zastosować w ogrodzie. Aby uzyskać różnorodność barw i formy, możemy zastosować karłowate odmiany berberysu, które przepięknie przebarwią się jesienną porą. Małe luki powstałe w skalniku wypełnić możemy kolorowymi trawami takimi jak kostrzewa pstra lub popielata. Niewątpliwego uroku całej kompozycji dodadzą kwitnące na różowo- biało goździki.

Pamiętajmy, aby przy wyborze kamienia ograniczyć się do jednego, dwóch gatunków. Duża ilość różnorodnych materiałów skalnych może wprowadzić chaos a treść kompozycyjna będzie trudna do odczytania. W zależności od budżetu, jakim dysponujemy możemy dobrać tańszy lub bardziej kosztowny materiał. Najważniejsze jednak, aby był to kamień twardy, który zagości w naszym ogrodzie na lata. Do najczęściej stosowanych należą otoczaki, wapienie oraz łupki. Ten ostatni doskonale nadaje się do formowanie w ogrodzie murków, które urozmaicą strukturę wysokościową. Tworzenie pięter za pomocą wzniesień i murków to nieodzowny element ogrodu skalnego. Urozmaica on całość kompozycji nadając głębi i przestrzeni a jednocześnie optycznie powiększa naszą działkę.

Dla uzyskania pełnego efektu ogrodu skalnego zastosować możemy w nim dominantę w postaci dużej skały. Proporcjonalną wielkość głazu określa stosunek 5:3:1 gdzie 5 to wysokość, 3 szerokość a 1 to ilość w odniesieniu do powierzchni, jaką dysponujemy. Pamiętajmy również, aby całość komponowała się stylem z elementami istniejącymi – dom, ogrodzenia, nawierzchnie.

   Życie w dużym mieście, na przykład takim jak Warszawa, wymaga od nas dużo energii i  zaangażowania. Nasze dni mijają szybko i nie mamy nawet czasu odpocząć. Dlatego tak ważne jest, w abyśmy w każdym dniu mogli zafundować sobie choć odrobinę relaksu. Gdy zamkniemy oczy i pomyślimy o naturze, to w myślach pokazuje nam się obraz gór, wody i lasów. Chcielibyśmy, aby namiastka tego była z nami codziennie, w naszym ogrodzie. Jest to możliwe do zrealizowania dzięki połączeniu elementów kamienia i woda w pięknej oprawie zieleni.

Ogrody Japońskie

Styl japońskiego ogrodu oczywiście zawędrował z dalekiego wschodu. Są bardzo oryginalne, niepowtarzalne i piękne. Przedstawiają miniaturowy krajobraz, który jest starannie zadbany. Każdy element w jest bardzo istotny, każda roślina jest bardzo dokładnie przemyślana a całość kompozycji tworzy jedność. Istnieją dwa podstawowe style ogrodów japońskich:

- Tsukiyama - ogrody charakteryzują się małymi pagórkami, kamieniami imitującymi góry, stawy i rzeki. Twórcami takich ogrodów kiedyś byli amatorzy, ale szybko stały się domeną buddyjskich mnichów. Oczka wodne, stawu, mostki, ścieżki tworzą miniaturowy krajobraz typowy dla Japonii lub Chin. Najbardziej popularne i oryginalne ogrody japońskie wykonane w stylu Tsukiyama, które często są inspiracją wielu architektów krajobrazu to: ogród wokół pięknego Ginkaku (Srebrny Pawilon) oraz ogród wokół świątyni buddyjskiej Kinkaku-ji (Złoty Pawilon) w Kyoto. 

- Hiraniwa - Są to płaskie ogrody na, które miały wpływ idee zen. Kiedyś na początku były to duże wykorzystane tereny ale stopniowo były zmniejszane. Główną cechą takiego stylu była dominacja człowieka nad naturą, prawie brak roślinności i wody, a wszystko to zastępowały żwirki specjalnie przegrabione imitujące wodne zbiorniki, kamienie imitujące małe wyspy. Przykładowy ogród jest w Daisen\\\'in przy klasztorze Daitokuji w Kyoto. 

W ogrodzie azjatyckim nie ma wyraźnego rozgraniczenia między trawnikiem, a kwietnikiem. Jedno z drugim się nie kłóci, o ile ogród stanowi zwarte optycznie założenie. Kolory typowe to raczej stonowane, przeważa zieleń, gdzieniegdzie powinien znaleźć się mocniejszy akcent np. w postaci czerwonego klonu palmowego, czy azalii. 

W ogrodzie japońskim roślinom kwitnącym przypisuje się znaczenie symboliczne, są one reprezentantami pór roku. Wiosnę symbolizują kamelie i azalie, lato kosaćce, trzykrotki jesienią przebarwiają się klony palmowe. Przy projektowaniu ogrodu ważne jest, aby zachować nieparzystą liczbę elementów i układ asymetryczny. 

Jest takie stare, japońskie powiedzenie "Naśladuj przyrodę,ale nie kopiuj jej". W ogrodach japońskich dokładnie widać to powiedzenie.

Ogrody wiejskie

Ogrody wiejskie charakteryzują się swojskim, swobodnym klimatem. Kompozycje roślinne, układ nawierzchni, elementy małej architektury sprawiają wrażenie, że wszystko jest przypadkowe.

Nie na każdej działce można zbudować ogród wiejski. Aby wszystko komponowało się musi być spełnionych kilka warunków. Budynek mieszkalny nie może być w stylu nowoczesnym, ogrodzenie powinno być najlepiej drewniane lub z surowego kamienia. Taki ogród musi łączyć się ściśle z otaczającym krajobrazem. Rośliny w takim miejscu powinny być popularne, niewyszukane, spotykane "za płotem".

Kwiaty, krzewy, piękne kolorowe rabaty, jakaś drewniana ławeczka, stara studnia na wodę, ogródek warzywny sprawia taki efekt. Barwy i faktury poszczególnych elementów w takim ogrodzie muszą współgrać ze sobą, tworzyć jedną całość, ale tylko pozornie stwarzać przypadkowy nastrój i delikatny chaos.

Ogrody leśne

Nowy dom i nowy ogród przynoszą wiele radości. Częściej zdarza się, że teren wokół świeżo wybudowanego domu jest terenem otwartym, który w dowolny sposób możemy zacząć planować jeszcze w trakcie trwania budowy. Jednak,co zrobić w momencie gdy wprowadzamy się do domu, który otacza zalesiona działka? Wycinka drzew niesie za sobą dodatkowe, i  wcale nie małe koszty, a na dodatek nie wszędzie możemy dostać na taki zabieg pozwolenie.

Planując ogród z przeważającą ilością zastanych tam drzew takich jak choćby popularne w naszym kraju sosny skupmy się raczej na wydobyciu naturalnego piękna, jakie drzemie w najbliższym otoczeniu naszego domu. W takim przypadku kształt i ogólny charakter wytyczy nam sama natura. My będziemy musieli ją jedynie trochę dopasować do własnych upodobań i wizji.

Skoro jednak, czy to z dzieła przypadku, czy też naszego świadomego wyboru, wybraliśmy otoczenie leśne, nie starajmy na siłę zrobić z niego ogrodu angielskiego. W takim miejscu najlepiej będą się czuły iglaki, jak tuja czy cis lub też typowo leśne świerki czy jałowce. Oczywiście ogród nie powinien składać się wyłącznie z krzewów, dlatego też dobrym wyborem będzie posadzenie konwalii czy zimozielonych rododendronów, dla których leśne, cieniste i wilgotne otoczenie będzie idealnym miejscem na rozwój.

Dla wzbogacenia kolorystyki proponujemy zainwestować w rośliny sezonowe, które swoją szeroką paletą barw rozjaśnią i ożywią zieleń iglaków. Dobrym wyborem będą begonie czy niecierpki, dla których zacieniony ogród to nie problem. Będą prezentować się one wspaniale i wniosą do naszego ogrodu szeroką paletę miłych dla oka kolorów. Pokuśmy się również o kwiaty jednoroczne – ustawiając je w miejscach bardziej nasłonecznionych tym bardziej podniesiemy walory estetyczne ogrodu.

Rodzaj, a co za tym idzie także jakość, podłoża leśnego może czasami pozostawiać wiele do życzenia. Jednak z tym problemem łatwo jest sobie poradzić – staranna pielęgnacja i odpowiednie nawożenie sprawi, że intensywną zielenią trawnika będziemy cieszyć się przez długi czas. Warto też zainwestować w odmiany traw cieniolubnych, które ułatwią nam pracę.

W „leśnym” ogrodzie oczko wodne, o którym całe życie marzyliśmy, wcale nie musi stanąć pod znakiem zapytania. Oczywiście utrzymanie jego czystości w otoczeniu drzew, będzie trudniejsze niż na otwartej przestrzeni, ale nie jest to rzecz niemożliwa do zrealizowania. W sklepie internetowym www.oczkawodne.net znajdziemy pełny asortyment akcesoriów, które ułatwią,
a niektóre wręcz wyręczą nas, w oczyszczaniu stawu czy oczka wodnego. Szeroka gama modeli pomp,  filtrów (oraz innych akcesoriów) daje wybór na miarę potrzeb każdego posiadacza oczka
w ogrodzie -  bez względu na jego wielkość. Oczko wodne zawsze wnosi wiele dobrego do każdego ogrodu, jest ono przerwaniem monotonii,  tym bardziej  w przypadku  naszego leśnego ogrodu. Wodny, choćby niewielki, areał w otoczeniu lasu, może przynieść nam dodatkowe korzyści w postaci rechoczących wieczorami żab, ale i ptaków, które z chęcią gasić będą pragnienie w naszym ogrodzie, co powinno być dodatkową zachętą dla niezdecydowanych.

Ponadto takie rozwiązanie daje nam dodatkową możliwość uatrakcyjnienia ogrodu. Dobrze zaprojektowane otoczenie oczka wodnego sprawi, że cały ogród nabierze zupełnie innego wymiaru. Otaczając je zielono-złotymi funkiami, które w początkach lata przepięknie kwitną w odcieniach fioletu, lub parzydło leśne o dużych, kremowych kwiatach, dodamy kolejne barwy w naszym ogrodzie, przez co stanie się on jeszcze bardziej atrakcyjnym.

Projektując ogród pośród lasu polecamy zastosować również krzewy liściaste. Dobrym rozwiązaniem zdaje się być tawuła, która będzie zarówno doskonałym tłem  dla mniejszych roślin jak i sprawdzi się w roli żywopłotu.  Planując ogród w otoczeniu leśnym pamiętajmy jednak, że jest to teren wymagający, w którym z większą uwagą planować będziemy rozmieszczenie poszczególnych roślin. Jednocześnie warto pamiętać też o tym, że taki, odpowiednio zaprojektowany i zadbany, ogród odwdzięczy się nam swoim niepowtarzalnym klimatem.

Ogrody angielskie

Ogrody tworzone w stylu angielskim popularne są od XVIII wieku. Za głównych twórców tego stylu uważa się: W. Kent\\\'a\\\', L. Brown\\\'a, W. Chambers\\\'a. Nawiązują do naturalnych krajobrazów. Cechują je obecność skał, żywopłotów, bylin i „dzikich” krzaków. Ciekawą rzeczą jest, że w angielskich projektach wykorzystuje się duże donice i wazony, wijące się ścieżki, malownicze grupy drzew na rozległych łąkach, idylliczne stawy i zadziwiające panoramy z małą altaną-świątynią lub rzeźbą na kolumnie, po to, by ogród sztucznie nawiązywał do przeszłości. Ogród angielski to jednak przede wszystkim skupisko starannie dobranych kęp roślin wysokich i długowiecznych, sporadycznie zdarzają się kolorowo kwitnące byliny.  Ogród ten charakteryzują rabaty kwiatowe w kolorach  różu, bieli. Anglicy bardzo lubią pnącza oplatające altany, pergole a nawet rzeźby, np. bluszcze, powojniki, pnące róże i kwitnące wisterie. Dodaje to romantycznego charakteru ogrodowi.

Posiadając mały ogród i chcąc zaprojektować go w stylu angielskim należy zrobić to z pomysłem. Trzeba posadzić w jednym miejscu wiele różnych roślin, które lubimy, od jednorocznych, cebulowych i bylin po drzewa i krzewy, koniecznie róże. Aby nie narazić ich na przemrożenie, średnio odporne gatunki roślin sadzi się dopiero wczesnym latem, zaś te odporniejsze można wcześniej. Rośliny cebulowe, które pięknie współgrałyby z zielonymi rabatami i urozmaicałyby ich kolorystykę to kosaćce (irysy), astry jesienne, narcyzy trąbkowate, żonkile, pachnące  odcieniach żółci, oraz lilie rosnące w zacienionym przez inne kwiaty miejscu.

Aby móc co roku cieszyć się innymi kolorami kwiatów, trzeba kupić rośliny jednoroczne, to rozwiązanie dla osób lubiących zmiany oraz jaskrawe kolory. Aby stworzyć piękny, kolorowy ogród potrzeba tylko kilku paczek nasion. Nie powinno się jednak wysiewać ich, gdy gleba nie będzie wystarczająco ciepła, ani zbyt wilgotna, wtedy nie wykiełkują lub zgniją. Charakterystyczne są tu słoneczniki zwyczajne, posiadające żółte płatki i purpurowe lub brązowe środki kwiatów. Warto pomyśleć o kwiatach limnantes Douglasa, o białych (beżowych, kremowych), żółtych kolorach, a także o miłku jesiennym, który ma piękne ciemnoczerwone płatki korony i czarny środek, osiąga wysokość nawet do 50 cm.  Rabaty angielskie są komponowane z przemyślaną ideą, gdzie wyższe gatunki tworzą tło schodząc coraz niżej w mniejsze formy roślinności.

Ogród zaprojektowany w stylu angielskim ma charakter nastrojowo-sentymentalny, służący zachwytowi i spędzaniu w nim przyjemnych chwil.

Ogrody wodne

Sztuka zakładania ogrodów wodnych znana była już od starożytności. Najstarsze zapiski z uwzględnieniem elementów wodnych pochodzą z III tysiąclecie p.n.e. Były to ogrody w świątyniach Babilonii oraz ogrody Nabuchodonozora II. Przez tysiąclecia woda w ogrodzie odgrywała istotny element kształtowania przestrzeni krajobrazowej. W zależności od pożądanego efektu końcowego może ona stanowić element dynamiczny, bądź wprowadzać harmonię i równowagę. Zawsze jednak element wodny będzie wiązał się z tajemniczością i powrotem do natury.

Tworzenie ogrodów wodnych wymaga dużo więcej pracy niż tych klasycznych, jednak ich efekt końcowy jest dużo bardziej satysfakcjonujący. Elementy wodne możemy ulokować na każdej, nawet niewielkiej powierzchni. Jeśli dysponujemy małym metrażem dookoła domu możemy zaaranżować fontannę na tarasie czy werandzie. Szum pluskającej wody wprowadzi nas w spokojny nastrój każdego popołudnia. Jeżeli natomiast posiadamy większy areał możemy pozwolić sobie na założenie oczka wodnego, kaskady lub stawu. Dzięki wprowadzeniu wody do ogrodu będziemy mogli cieszyć się kontaktem z naturą nie wyjeżdżając z najbliższego otoczenia domu.

 

Woda dodatkowo urozmaici ekosystemy flory i fauny. Przy zakładaniu ogrodów wodnych ważny jest odpowiedni dobór gatunkowy roślin. Odgrywają one istotne znaczenie w równowadze biologicznej zbiornika jak i wpływają na czystość wody. W przypadku niewielkich oczek wodnych około 2/3 powierzchni powinny zajmować rośliny, z czego 1/3 to rośliny podwodne takie jak rdestnica kędzierzawa czy moczarka kanadyjska. Nie wpływają one znacząco na wygląd akwenu, ale dają  schronienie dla narybku i poprawiają natlenienie wody. Nie należy również zapominać o strefie bagiennej, która nada naturalny wygląd naszemu zbiornikowi. Tutaj odpowiednie będą niezapominajka błotna czy kaczeniec wodny. Całość akwenu przepięknie oprawi pałka wodna czy kosaciec żółty. Wilgotny mikroklimat będzie również sprzyjał bytowaniu ważek. Pozwoli nam to osiągnąć w pełni naturalny wygląd ogrodu.

 

W przyrodzie naturalnym otoczeniem dla wody jest kamień. Życiodajne źródła bijące u podstaw gór możemy przenieść do naszego codziennego otoczenia. Do założenia kaskady czy wodospadu niezbędny będzie twardy kamień – granit, bazalt. Koryto płynącego strumienia wyłożyć możemy łuparki serycytowymi. Będą one odbijały promienie słoneczne tworząc piękne refleksy świetlne. Podobną funkcję spełni żwir kwarcytowy. Dzięki tym materiałom uzyskamy efekt naturalnego strumienia górskiego. Dla urozmaicenia rzeźby terenu dodać możemy duże głazy, które będą naturalnie obmywane przez wodę. Pamiętajmy, aby unikać kamieni, które łatwo mogą być uszkodzone przez erozyjne działanie wody lub niszczące warunki atmosferyczne. Należą do nich piaskowiec, ił. Użyte w zbiorniku dolomity czy wapienie, sukcesywnie wymywane przez wodę, mogą niekorzystnie wpłynąć na otaczające akwen rośliny. Niejednokrotnie architekci przy zakładaniu oczek wodnych sięgają po proste, a sprawdzone rozwiązania. Jednym a takich elementów są otoczaki. To kamienie o owalnym kształcie i gładkiej powierzchni. Doskonale komponują się przy małych zbiornikach wodnych, kaskadach, jak i dużych stawach czy rozlewiskach. Są elementem harmonijnie zespalającym elementy wodne z zielonymi. Możemy je zastosować np.: na brzegach akwenu.  Nagrzane słońcem otoczaki będą przyciągały kolorowe traszki i żaby.

 

Należy jednak pamiętać, że projekt ogrodu wodnego musi nawiązywać kompozycyjnie do tego, co już posiadamy na działce czy tarasie. Wszystkie materiały użyte do konstrukcji akwenu muszą być spójne z tymi, które zastosowaliśmy przy budowie domu. Niezwykle ważne jest zachowanie odpowiednich proporcji pomiędzy elementami kompozycyjnymi. ­­­Nawet najpiękniejsze oczko wodne, ukryte w rogu działki będzie niedocenioną pracą. Dobrze, żeby było to miejsce widoczne, reprezentacyjne, z dala od wysokich drzew liściastych czy iglastych (igły i liście zaśmiecają zbiornik). Odpowiednio oświetlone promieniami słonecznymi (4-6 godzin dziennie). Obecnie w futurystycznych wizjach ogrodów odbiega się od naturalnych charakterów akwenów. Owszem, otoczone są one kamieniem, jednak niejednokrotnie kamień ten zamknięty jest w gabionach a sam zbiornik ma geometryczny, wymierzony, co do centymetra kształt. Jest to podyktowane głównie surową architekturą otoczenia a całość ma sprawiać wrażenie prostoty i elegancji. Zamknięty obieg wody, gładka tafla, wszystko to wprowadza w nastrój tajemniczości i refleksji.  

Ogrody wodne od zawsze miały fundamentalne znaczenie przy projektach architektonicznych. Na przestrzeni stuleci przybierały one najróżniejsze formy. Jednak zawsze ich zadaniem było ożywienie krajobrazu. Element wodny nawet w najmniejszym  ogrodzie pozwala stworzyć nam prywatną oazę spokoju i cieszyć się kontaktem z naturą.

Ogrody nowoczesne

Styl nowoczesny charakteryzuje kształty symetryczne, proste i dobrze dobrane proporcje między elementami znajdującymi się w ogrodzie. Zróżnicowana kolorystyka, ale stonowana z pojedyńczymi detalami, które stanowią dominantę pod względem koloru lub kształtu. W tym stylu ważne jest współgranie światła z różnymi elementami ogrodu np. podświetlenie rośliny eksponowanej lub rzeźby.

Art-ogrody